ΑΔΑM:23PROC012121728 2023-02-13

ΑΔΑ: ΨΜ0ΡΟΡΡ3-1ΒΟ

Αρ.Πρωτ.: 881/13.02.2023

ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση συλλογής προσφορών για προμήθεια αντιδραστηρίων μέτρησης αερίων αίματος cpv: 33696200-7 για τις ανάγκες του Γ.Ν. Θήρας από 01.04.23 έως 31.04.24»

β. Την με Αρ. Πρωτ. 760/06.02.23 εισήγηση του Μηχανικού Βιοϊατρικής Τεχνολογίας του Γ.Ν. Θήρας .

Προϋπολογισθείσα δαπάνη: Πέντε χιλιάδες πεντακόσια ευρώ ( 5.500 € ) συμπεριλαμβανομένου του νόμιμου Φ.Π.Α

13 Φεβρουαρίου 2023

20 Φεβρουαρίου 2023

Δευτέρα

Αντικείμενο της πρόσκλησης είναι η συλλογή προσφορών για την προμήθεια αντιδραστηρίων μέτρησης αερίων αίματος και συνοδού εξοπλισμού (χρησιδάνειο) για το Γενικό Νοσοκομείο Θήρας.

Ο αριθμός εξετάσεων υπολογίζεται στις πενήντα (50) ανά μήνα, κατά μέσο όρο. Οπότε ο συνολικός ζητούμενος αριθμός κασετών-αντιδραστηρίων για δώδεκα (12) μήνες, είναι 600. Σημειώνεται ότι σε περίπτωση που οι ανάγκες του Νοσοκομείου δεν το απαιτούν, η προμήθεια ορισμένων ή και του συνόλου των κασετών-αντιδραστηρίων, δύναται να μην πραγματοποιηθεί.

Οι ζητούμενες εξετάσεις είναι οι εξής:

1η επιλογή: Na , K, iCa, Glu, Hct, pH, pCO2, pO2, TCO2, HCO3, BE, sO2, Hb

2η επιλογή: pH, pCO2, pO2, Γαλακτικό, TCO2, HCO3, BE, sO2

Ο προμηθευτής θα πρέπει να διαθέτει κασέτες που να ικανοποιούν και τις 2 επιλογές.

Οι παραδόσεις θα γίνονται τμηματικά, κατόπιν ζήτησης από το Νοσοκομείο, και στην επικοινωνία θα διευκρινίζεται το είδος που ζητείται κάθε φορά.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΑΝΑΛΥΤΗ ΑΕΡΙΩΝ ΑΙΜΑΤΟΣ                          (ΣΥΝΟΔΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ)

• Ο αναλυτής να είναι φορητός, εύχρηστος και να έχει τη δυνατότητα προσδιορισμού ηλεκτρολυτών και μεταβολιτών, αερίων αίματος και καρδιακών δεικτών και παραγόντων πήξεως.
  • Ο φορητός αναλυτής να είναι μικρών διαστάσεων και βάρους < 1,0 kg ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να λειτουργεί παρακλίνια χωρίς την ύπαρξη για επιπλέον εξοπλισμό (καλώδιο φόρτισης).
  • Nα υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικού αυτόματου ποιοτικού ελέγχου χωρίς καμία εξωτερική παρέμβαση.
  • Να χρησιμοποιεί μικρό όγκο δείγματος, έως 100 μl ολικού αίματος (έως 20 μl ολικού αίματος για τα καρδιακά). Μικρότερος όγκος δείγματος θα αξιολογηθεί.
  • Ο χρόνος μέτρησης των εξετάσεων να μην είναι μεγαλύτερος από 10 λεπτά. (3 λεπτά για αέρια αίματος).
  • Να υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με ηλεκτρονικό υπολογιστή και με το σύστημα LIS.
  • Ο φορητός αναλυτής να διαθέτει φορητό εκτυπωτή, ο οποίος να λειτουργεί και με επαναφορτιζόμενη μπαταρία.
  • Όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις να πραγματοποιούνται στον ίδιο, υπό προμήθεια αναλυτή χωρίς να απαιτείται κανενός είδους προετοιμασία δείγματος.
  • Ο αναλυτής να μην απαιτεί πρόσθετες διαδικασίες βαθμονόμησης και συντήρησης.
  • Σε περίπτωση βλάβης να γίνεται αντικατάσταση του αναλυτή με ιδίου τύπου έως την επισκευή του αναλυτή εντός 12 ωρών.
  • Να έχει επισήμανση CE. Θα αξιολογηθούν επιπλέον πιστοποιήσεις του αναλυτή.
  • Τα αναλώσιμα-αντιδραστήρια να είναι έτοιμα προς χρήση, χωρίς να απαιτείται περαιτέρω προετοιμασία (π.χ ανάδευση, μίξη).
  • Η εκτύπωση των αποτελεσμάτων από τον συνοδευόμενο φορητό εκτυπωτή να απεικονίζει όλα τα απαραίτητα στοιχεία (ταυτότητα χειριστή, ταυτότητα ασθενή, αριθμός παρτίδας αναλωσίμου, ταυτότητα αναλωσίμου , σειριακό αριθμό αναλυτή, ημερομηνία και ώρα εξέτασης κ.α), ώστε να υπάρχει πλήρης ιχνηλασιμότητα χειριστή-ασθενή-εξέτασης-αναλυτή.
  • Οποιαδήποτε τυχόν αναβάθμιση λογισμικού του αναλυτή, να παρέχεται με έξοδα και ευθύνη της προμηθεύτριας εταιρείας.
  • Η ημερομηνία λήξης των κασετών να μην είναι μικρότερη των τριών (3) μηνών, από την ημερομηνία παραλαβής.
  • Ο αναλυτής να παραδοθεί και να είναι έτοιμος για χρήση στις 01/04/2023.
  • Επί ποινής αποκλεισμού, να κατατεθούν prospectus/επίσημα φυλλάδια κλπ, στα οποία να γίνονται παραπομπές, που να αποδεικνύουν με σαφήνεια την τήρηση κάθε μίας από τις ζητούμενες προδιαγραφές.

• Αποστολή προσφορών: Ανοιχτές προσφορές στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  ή στο fax: 2286035459 έως τις 20.02.23  ημέρα  Δευτέρα και ώρα 13:00.
  • Τρόπος Πληρωμής: Με δέσμευση του ποσού από τον ΚΑΕ 25.01.21.80 (Αντιδραστήρια -Αναλώσιμα Υλικά) του εγκεκριμένου για το 2023 προϋπολογισμού του Γ.Ν. Θήρας και εντός 60 ημερών από την έκδοση τιμολογίου και την οριστική παραλαβή των ειδών.

Η ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ Δ.Σ. ΤΗΣ ΑΕΜΥ Α.Ε. &